• Deň čínskej kultúry v Gymnáziu Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici

23. 10. 2023

Pri príležitosti Sviatku stredu jesene podľa čínskeho kalendára dňa 17. októbra 2023 učitelia a žiaci gymnázia slovensko – čínskeho bilingválneho odboru štúdia zorganizovali oslavu pod názvom: Deň čínskej kultúry.

Osláv sa zúčastnil novovymenovaný veľvyslanec ČĽR na Slovensku J.E. pán CAI Ge, ktorý všetkých  prekvapil svojím charizmatickým zjavom a  plynulou češtinou.

Po krátkom tanečno – poetickom programe a prezentácii o Sviatku stredu jesene sa oslavy niesli v duchu prezentácie čínskej kultúry programom, ktorý pripravili vyučujúci čínskeho jazyka a čínski lektori vo forme aktívnych tvorivých dielní: literatúra a ručné písanie čínskych znakov – umenie kaligrafie, história čínskeho odevu, umenie maľby na vejár, viazanie uzlov šťastia, tvorba tradičných čínskych dekoratívnych predmetov z papiera, etiketa, príprava a pitie čínskeho čaju, rôzne kvízy a súťaže.

Po programe a aktivitách, ktoré navštívil pán veľvyslanec a jeho delegácia osobne, návšteva pokračovala priateľským rokovaním s vedením školy s veľkým záujmom dozvedieť sa viac o  slovensko – čínskom bilingválnom odbore štúdia. Pán veľvyslanec  vyjadril veľkú podporu  výnimočnému čínskemu vzdelávaciemu odboru, čo veľmi ocenili nielen vedenie školy a učitelia, ale aj žiaci čínskeho odboru štúdia.

• Exkurzia v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici

17. 10. 2023

Dňa 11. októbra 2023 sa žiaci I. ročníka – I.A, B, C slovensko - španielskeho a slovensko – čínskeho bilingválneho štúdia Gymnázia Mikuláša Kováča, zúčastnili exkurzie v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici. Táto inštitúcia píše svoju históriu od roku 1926, hoci štatút univerzálnej štátnej vedeckej knižnice získala v roku 1970. Nie je to len knižnica, kde môžeme získať informácie a požičať si knihy ako primárny zdroj informácií. Žiaci sa okrem  histórie tejto inštitúcie a jej knižnično-informačnej činnosti vo forme zážitkového vyučovania dozvedeli o činnosti ďalších oddelení. Žiaci navštívili Univerzálnu študovňu, Hudobné átrium, zoznámili sa činnosťou oddelení: Window of Shanghai, Centrum hispánskej kultúry Vladimíra Olerínyho. Navštívili i Literárne a hudobné múzeum, ktoré sídli v budove ŠVK, kde sa zážitkovým spôsobom dozvedeli o tradíciách nášho mesta/regiónu a nakoniec aj s menom skvelého človeka, ktorého meno so cťou nesie naše gymnázium v čestnom názve - Mikuláš Kováč. Niektorí žiaci sa stali od 11. 10.  2023 členmi tejto inštitúcie. Naplnilo sa heslo z webu ŠVK v B. Bystrici od Victora Huga: ,,Kto číta, ten myslí, kto myslí, ten uvažuje.“

• Návšteva kubánskeho veľvyslanca na GMK

10. 10. 2023

Dňa 27. septembra nás navštívil kubánsky veľvyslanec so svojou delegáciou, ktorej súčasťou bola aj naša bývalá žiačka Miška. Miška pracuje na veľvyslanectve ako asistentka veľvyslanca a my sme na ňu veľmi hrdí.

Návšteva sa niesla vo veľmi príjemnej atmosfére a ponúkla nám jedinečnú príležitosť spoznať a lepšie pochopiť kultúru a tradície exotickej Kuby.

Pána veľvyslanca sme oboznámili s fungovaním našich bilingválnych sekcií a zoznámili ho s našimi španielskymi učiteľmi, s ktorými sa mohol porozprávať v rodnom jazyku.

Ďakujeme za príjemne strávený čas pri tejto priateľskej návšteve a už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutia.