28. októbra 2024 sa na našom gymnáziu uskutočnil 20. ročník celoslovenského projektu Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice k Medzinárodnému dňu školských knižníc na tému Školská knižnica – priestor pre zábavné a aktívne učenie.
Podujatie sme poňali ako zábavné skúšanie žiakov z ich literárnych vedomostí. Uskutočnilo sa prostredníctvom vysielania televíznej stanice Comedy Books, a to v čase od 7:40 do 13:50. Na úvod privítal žiakov pri sledovaní vedúci školskej knižnice, prof. M. Bakoš, ktorý pre nich zarepoval „knižnú verziu“ známej reklamy. Následne sa (podľa televízneho programu) v štúdiu 3 konala beseda s marketingovou manažérkou Verejnej knižnice Mikuláša Kováča Mgr. Katarínou Lehotskou Mikulákovou. Po nej si náš vzácny hosť mohol pozrieť prvú z našich zábavných relácií: známu Partičku. Štyria naši žiaci z III.B v nej vystúpili v hrách Filmové a literárne žánre (téma: požičiavanie knihy v knižnici) a Nedeľná chvíľka poézie (téma: básnici v zoo).
V štúdiu C2 potešili Adrián Moravčík z I.A a Natália Wilimová zo IV.A divákov hudobno-recitačným pásmom na motívy Sládkovičovej básnickej skladby Marína. Žiaci II.C zase zahrali „balkónovú scénu“ zo Shakespearovej hry Rómeo a Júlia.
Od 9:45 vysielala Comedy Books zo štúdia C4 v rámci aktívneho učenia občianskej náuky priamy prenos zábavnej diskusnej relácie Všetko je o peniazoch s podtitulom Aj to, čo o nich nie je. Do publika sa posadili naši štvrtáci a piataci. Moderátor s nimi viedol otvorený rozhovor o tom, prečo peniaze hýbu naším svetom. Diváci si užili veľa zábavy, pričom sa povenovali aj myšlienkam z knihy od D. Arielyho a J. Kreislera Psychológia peňazí.
Nasledovala ďalšia hudobná vsuvka, konkrétne pieseň Reklama na knihu, opäť v podaní vedúceho našej školskej knižnice. Po krátkych správach z domova, zo sveta a z vesmíru dostala v našom vysielaní priestor glosátorská relácia Sedem s. r. o., v ktorej naši hostia z radov žiakov zo IV.A, V.A a V.C komentovali zaujímavosti o slávnych spisovateľoch, ktoré boli čerpané z knihy Báječný svět literatury A. L. Neradovej a T. Hejnu.
V priestoroch našej školskej knižnice sa následne natáčala zábavná relácia Inkognito, v ktorej mali naši žiaci z V.C kladením otázok uhádnuť meno slávneho spisovateľa, resp. literárnej postavy. Týmto spôsobom mohli odhaliť identitu napr. Hegrida z Harryho Pottera či Dona Quijota z rovnomenného románu. Súbežne prebehla v štúdiu 4 aktivita v anglickej mutácii. Prof. J. Boričová so žiakmi II.C pracovala s ukážkou anglicky písanej literatúry, nasledovala diskusia o čítaní a obľúbených autoroch a dielach. Po nej si žiaci zahrali hru Inkognito s tým, že napísali na lístok buď meno autora diela, alebo postavu z literárneho diela. Potom vylosovali jeden lístok, jeden žiak predstavoval danú postavu/autora a ostatní žiaci formou otázok zisťovali, o koho ide.
Náš program začínal i končil v štúdiu 3, v ktorom sa v rámci aktívneho učenia občianskej náuky uskutočnilo nahrávanie známej hranej relácie Súdna sieň. Žiaci v rámci nej riešili prípad pani Pokojnej, ktorá odcudzila z knižnice knihy v hodnote viac ako 200 eur. Pri tejto aktivite žiaci preukázali výbornú pripravenosť, ako aj znalosti o tejto relácii (resp. o našom súdnom systéme).
Tradičnou súčasťou oslavy Medzinárodného dňa knižníc predstavovala výstava záložiek v rámci 13. ročníka celoslovenského projektu pre stredné školy Záložka do knihy spája slovenské školy s tohtoročnou témou: Prečo je toto moja najobľúbenejšia kniha?
Našich žiakov mohla v neposlednom rade potešiť burza slovenských a českých kníh, ku ktorej sa tento rok pridala aj výstava kníh v anglickom jazyku.