Keď sa potvrdil vírus v Španielsku, zdalo sa, že narastajúci počet mŕtvych sa už nikdy nezastaví. Covid 19 zasiahol najmä starších ľudí, ktorí sa báli o svoj život. Trvalo tri mesiace, kým sa život ako-tak vrátil do normálu.
Myslím si, že všetci verili, že situácia sa od júna otočí a štát pristúpi k opatreniam, ako obnoviť ekonomiku štátu. Hlavným zdrojom príjmov v Španielsku je turizmus a ten bol hlavný dôvod na záchranu existencie štátu. Otvorili sa hranice, obnovil sa turistický ruch na pobreží a na plážach. Na jednej strane išlo o záchranu ekonomiky, na druhej strane sa zahrávali s ľudskými životmi a hrozila nová vlna nakazených.
A tak sa aj stalo, teraz však skupinu nakazených netvorili ľudia vyššieho veku, ale mladí ľudia. Dôvodom boli preplnené diskotéky či súkromné večierky. Situácia je však odlišná, počet nakazených sa síce zvýšil úmerne s počtom vykonaných testov, vážne ohrozenie života či zdravotníckeho systému však nehrozí. Jednotky intenzívnej starostlivosti nie sú preplnené a počet mŕtvych je nižší.
Strach v krajine však pretrváva a obnovili sa niektoré opatrenia. Zakázali sa akcie s vyšším počtom ľudí a bary či diskotéky sú otvorené len do polnoci. Je možné, že takéto opatrenia budú platiť do chvíle, kým sa nevyvinie protilátka na Covid 19.
V Španielsku všetci nosia rúška či iný spôsob ochrany, vždy a všade, hoci by bol jeden človek na ulici v nejakej malej dedine, rúško mať musí. Na plážach boli ľudia platení za to, aby kontrolovali rozostupy medzi ľuďmi a rúška. Ľudia si kreslili okolo uterákov zónu rozostupu 2m, pokiaľ boli vo vlastnej zóne, rúška nosiť nemuseli, akonáhle však vstali z deky a išli sa prejsť po pláži, rúško si už nasadiť museli. Návštevníci si mohli zakúpiť pásku a tyče a ohraničiť si vlastný priestor. Každý región mal však predpisy pod vlastnou samosprávou.
V kaviarňach a baroch sedeli ľudia s ochranou tváre, všetci sa vírusu boja, sú obozretnejší a opatrnejší, neberú situáciu naľahko, ako to bolo na začiatku. Nakazení sú v tejto chvíli hlavne mladí ľudia, preto počet nakazených síce narastá, ale počet mŕtvych klesá.
Ľudia majú stále obavy, no chcú, aby život pokračoval ako predtým. Preto sa znovu otvorili školy, počet žiakov sa znížil, nosenie rúšok je povinné, vytvorili sa dve skupiny žiakov. Napríklad pondelky a utorky je prvá skupina fyzicky v škole, zatiaľ čo druhá má vyučovanie online a od stredy sa vymenia. Eliminuje sa tak stretávanie osôb a znižuje sa riziko nakazenia.
Všetci veríme, že sa toto obdobie rýchlo a v zdraví skončí!
Alfonso José García Alonso
Carlos Serrano Fernandez